15 powodów, dla których warto rzucić palenie

Rzucenie palenia może być trudne, zwłaszcza w obliczu dodatkowego stresu społecznego i ekonomicznego, jaki przyniosła pandemia, ale jest wiele powodów, aby rzucić palenie. Korzyści z rzucenia palenia są niemal natychmiastowe. W ciągu 20 minut tętno spada. W ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi wraca do normy. Od drugiego tygodnia do trzech miesięcy poprawia się krążenie i wydolność płuc.

1. Palacze mają zwiększone ryzyko rozwoju ciężkiego przebiegu COVID-19 i śmierci z powodu COVID-19.

2. Przykry zapach przenika wszystko: twój dom, twoje ubrania, skórę, palce i twój oddech.

3. Tytoń powoduje żółknięcie zębów i powstawanie nadmiernej ilości płytki nazębnej.

4. Palenie tytoniu powoduje nieświeży oddech.

5. Tytoń powoduje powstawanie zmarszczek na skórze, przez co wyglądasz starzej. Palenie powoduje przedwczesne starzenie się skóry z powodu zubożenia białek, które nadają jej elastyczność, zubożenia witaminy A i zmniejszonego dopływu krwi. Zmarszczki są bardziej widoczne wokół ust i oczu. Ponadto, palenie pozostawia skórę suchą i skórzastą.

6. Palenie zwiększa ryzyko zachorowania na łuszczycę – zapalną, niezakaźną chorobę skóry, która objawia się czerwonymi, swędzącymi plamami na całym ciele.

Tytoń stanowi zagrożenie dla palaczy, ale także dla zdrowia Twojej rodziny i przyjaciół

7. Ponad milion osób umiera co roku z powodu narażenia na bierne palenie.

8. Osoby niepalące narażone na bierne palenie są narażone na ryzyko zachorowania na raka płuc.

9. Papierosy są główną przyczyną przypadkowych pożarów i powodowanych przez nie zgonów.

10. Elektroniczne papierosy narażają również osoby niepalące i postronne na kontakt z nikotyną i innymi szkodliwymi substancjami chemicznymi.

11. Narażenie na dym tytoniowy jest związane z cukrzycą typu 2.

Palenie lub używanie e-papierosów w pobliżu dzieci zagraża ich zdrowiu i bezpieczeństwu

12. Dzieci palaczy mają zmniejszoną pojemność płuc i w dorosłym życiu mogą cierpieć na przewlekłe schorzenia układu oddechowego.

13. Zdarzały się przypadki poważnych obrażeń spowodowanych przez e-papierosy, zwłaszcza poparzeń w wyniku pożarów i eksplozji.

14. U dzieci poniżej drugiego roku życia narażonych na bierne palenie w domu może rozwinąć się choroba ucha środkowego, która może prowadzić do utraty słuchu i głuchoty.

15. Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko wystąpienia u dzieci wielu chorób związanych z biernym paleniem, takich jak choroby układu oddechowego (w tym astma) i infekcje uszu.

Pomimo wszystkich wad palenia papierosów niezwykle ciężko jest się zmotywować i rzucić ten nałóg raz na zawsze, dlatego odsyłamy Cię do artykułu, który ci pomoże Ci w rzuceniu palenia. 

Poprzedni post Choroba hemoroidalna – co to takiego?
Następny post Najbardziej skomplikowane operacje