Choroby zakaźne skóry: liszajec

Ta choroba skóry ma charakter zakaźny, a jej ofiarami najczęściej bywają dzieci. Liszajec to problem, z którym walka jest dość trudna. Na czym ona polega? I skąd właściwie biorą się wszystkie problemy z liszajcem?

Objawy liszajca

Liszajec objawia się przede wszystkim dość charakterystycznymi pęcherzykami, w których zalega ropa. Takie pęcherzyki dość szybko pękają, a w ich miejscu niemal natychmiast pojawiają się nowe. Jakie części ciała są najbardziej narażone? Ropiejące pęcherzyki, po których mogą pozostawać szpecące strupki, atakują najczęściej skórę twarzy. Jest to dodatkowym problemem, gdyż choroba tego typu przebyta w dzieciństwie może pozostawić po sobie przykrą pamiątkę już do końca życia.

Skąd biorą się te problemy ze skórą?

Paciorkowce oraz gronkowce są tu najczęstszymi winowajcami, choć nie tylko one mogą prowadzić do problemów z liszajcem. Wiadomo, że istnieje wiele infekcji bakteryjnych, których skutkiem może się okazać taka właśnie choroba skóry. Drobne ranki czy ukąszenia owadów sprawiają, że bakterie mogą zaatakować skórę, a wśród licznych skutków ich działania trudnym problemem jest m. in liszajec. Ta choroba skóry nie może być ignorowana, tym bardziej, że w niektórych przypadkach pęcherzyki z ropą są nie tyle sygnałem infekcji bakteryjnej, co innych, poważnych chorób. Dolegliwości skórne oraz różne infekcje (np. infekcje ucha środkowego) to kolejne czynniki, w przypadku których liszajec pojawia się dość często.

Jak można walczyć z tym problemem?

Liszajec, jako choroba zakaźna, wymaga odpowiedniego wsparcia ze strony lekarza. Leczenie tego problemu może przybierać różne formy. Czasem niezbędne staje się przyjmowanie tabletek, choć w wielu przypadkach terapia polega na stosowaniu odpowiednich maści. W chwili, gdy liszajec szybko atakuje i inne partie ciała, niezbędne może się okazać zastosowanie antybiotyków.

Więcej o chorobach skórnych przeczytasz na pieprzyki.pl.

Poprzedni post Najbardziej skomplikowane operacje
cwiczenia-kobiety Następny post Zdrowie kobiety. Znaczenie ćwiczeń dna miednicy