Ćwiczenia fizyczne dla osób niepełnosprawnych

Większość lekarzy zaleca wszystkim, w tym osobom niepełnosprawnym, przynajmniej pewną formę ćwiczeń fizycznych, ze względu na wiele korzyści zdrowotnych wynikających z regularnych ćwiczeń. Jednakże, ze względu na ograniczenia wynikające z niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej, istnieje kilka ważnych rzeczy do rozważenia przy opracowywaniu programu ćwiczeń dla osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne nie powinny nigdy zaczynać ćwiczeń bez uprzedniej konsultacji i uzyskania zgody lekarza, aby uniknąć poważnych obrażeń lub pogorszenia stanu zdrowia.

W programie ćwiczeń należy skupić się na różnych obszarach ciała, w zależności od rodzaju niepełnosprawności danej osoby. Na przykład, wiele osób z zespołem Downa ma problemy z układem sercowo-naczyniowym, więc ich program ćwiczeń powinien skupiać się na pracy nad siłą i wytrzymałością układu sercowo-naczyniowego. Osoby z ograniczoną możliwością poruszania się z powodu niepełnosprawności mogą chcieć skoncentrować swój program ćwiczeń na rozciąganiu i elastyczności. Osoba z paraplegią może potrzebować skupić się na zwiększeniu siły ramion.

Większość osób niepełnosprawnych może wykonywać wiele lub podobne ćwiczenia jak osoby pełnosprawne, z kilkoma modyfikacjami, co oznacza, że nie trzeba wymyślać koła na nowo, aby opracować program ćwiczeń dla osób niepełnosprawnych. Na przykład, osoba niepełnosprawna może nie być w stanie wykonywać ćwiczeń rozciągających na stojąco, ale może wykonywać te same ćwiczenia siedząc na krześle. Ktoś, kto nie może biegać, może być w stanie chodzić. Ci, którzy nie mają umiejętności równowagi, aby uczestniczyć w aerobiku, mogą to robić w płytkiej wodzie, gdzie mogą sobie pomóc, unosząc się na wodzie i utrzymując równowagę.

Ćwiczenie poprzez czynności życia codziennego

Nawet aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności może przynieść korzyści zdrowotne, a ćwiczenia wykonywane w ramach codziennych zajęć i rekreacji są bardziej odpowiednie dla osób niepełnosprawnych niż wymagające ćwiczenia.

Wzmocnienie mięśni

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie są ważne, aby być niezależnym w czynnościach życia codziennego, najlepiej jak to tylko możliwe. Mięśnie wytwarzają ruch. Jeśli mięśnie są słabe, nie będziesz w stanie poruszać ciałem w sposób, w jaki chcesz, a zatem czynności życia codziennego mogą być ograniczone. Ogólnie rzecz biorąc, prawie wszystkie osoby niepełnosprawne będą potrzebowały ćwiczeń wzmacniających aby lepiej funkcjonować.

Należy jednak wymienić następujące osoby:

Osoby, które muszą pozostawać w łóżku przez długi okres czasu; osoby z uszkodzeniem rdzenia kręgowego (niezdolne do poruszania częścią ciała); osoby po amputacjach; osoby, które muszą używać sprzętu do chodzenia lub poruszania się (m.in. wózki inwalidzkie, kule, protezy); osoby z wiotkością, które mają bardzo słabe napięcie mięśniowe.

Poprzedni post Różne rodzaje niepełnosprawności
Następny post Postawy społeczne wobec osób niepełnosprawnych