Czym jest oksymetria?

Oksymetria to procedura, dzięki której mierzone jest nasycenie tlenem, czyli procentowa ilość tlenu przenoszonego w obiegu krwi, i jest to ważny znak, który pomaga lekarzowi ocenić stan zdrowia danej osoby. Parametr ten może być mierzony za pomocą urządzeń takich jak oksymetr lub poprzez bezpośrednią analizę krwi.

Saturacja tlenem jest często konieczna przy podejrzeniu chorób, które upośledzają lub zakłócają czynność płuc, takich jak astma, rozedma, zapalenie płuc, rak płuc, zatorowość płucna lub choroby neurologiczne.

Generalnie, gdy oksymetria daje wynik nasycenia tlenem powyżej 95%, świadczy to o dobrym utlenowaniu krwi, jednak konieczna jest indywidualna ocena każdego przypadku przez lekarza. Niskie nasycenie krwi tlenem może wskazywać na konieczność leczenia tlenem w szpitalu, a jeśli nie zostanie to zrobione, może zagrażać życiu.

Prawidłowe wartości tlenu w organizmie

Zdrowy człowiek, przy odpowiednim dotlenieniu organizmu, ma zwykle nasycenie tlenem powyżej 95%, jednak zdarza się, że w niektórych łagodnych stanach chorobowych, takich jak przeziębienie czy grypa, natlenienie może wynosić od 93 do 95%, nie będąc powodem do niepokoju.

Gdy saturacja osiąga wartości niższe niż 90% może to świadczyć o niedoborze natlenienia krwi, który może pojawić się w takich chorobach jak astma, zapalenie płuc, rozedma, niewydolność serca czy choroby neurologiczne, a nawet w ciężkich przypadkach np. COVID-19.

W czym pomaga znajomość wskaźnika nascyenia tlenem?

Nasycenie tlenem jest uważane za jeden z najważniejszych parametrów w ocenie medycznej, obok tętna, ciśnienia krwi, częstości oddechów i temperatury. Dzieje się tak dlatego, że wartość nasycenia jest bezpośrednio związana z tym, co dzieje się w organizmie, zmniejszając się, gdy istnieje potencjalnie poważny problem zdrowotny, taki jak:

  • Problemy z układem oddechowym: astma, rozedma, zatorowość, mukowiscydoza;
  • Problemy z sercem: niewydolność serca lub wady wrodzone;
  • Niedokrwistość.
  • Oprócz pomocy w diagnostyce niektórych chorób, saturacja tlenem może być nawet wykorzystywana do monitorowania leczenia tych schorzeń, a także jako pomoc w ocenie ogólnego stanu zdrowia osób hospitalizowanych.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: https://dziennik.swidnica.pl

 

 

 

Poprzedni post Czy muzyka potrafi leczyć?
Następny post Najczęstsze choroby wśród dojrzałych kobiet