Diagnostyka w trakcie leczenia stomatologicznego

Stomatologia jest w stanie zapewnić nowe możliwości, które ułatwiają rozpoznanie chorób przyzębia, ocenę stanu zębów i wiele innych. Zanim jednak zostanie wdrożone leczenie, ważna jest odpowiednia diagnostyka, która może przybierać różną formę. Wśród zaleceń lekarza może być wykonanie zdjęcia RTG pantomograficznego. Co to dokładnie jest? Oto krótki poradnik dla osób, które chcą być pewne tego, że nie muszą się niczego obawiać.

RTG pantomograficzne – co to jest?

Pantomogram w Lublinie to zaawansowane zdjęcie rentgenowskie, które pomaga zyskać wgląd nie tylko w zęby. Na takim zdjęciu widoczne jest praktycznie całe wnętrze jamy ustnej – w tym szczęki, żuchwa, stawy skroniowo-żuchwowe. Porównując zwykłe zdjęcie z RTG i pantomogram, już na pierwszy rzut oka można ocenić, że obydwie różnią się mocno od siebie. To drugie zdjęcie wykonuje się po to, aby móc ocenić stan kości szczęki i strukturę przyzębia. Na podstawie tego stomatolog decyduje o tym, jakie dalsze leczenie jest potrzebne. W ten sposób można wykryć zmiany chorobowe, których zwykłe RTG nie jest w stanie czasem pokazać. Pantomogram jest coraz częściej oferowany w klinikach i gabinetach stomatologicznych. Jedną z takich klinik jest City Dent, która o pantomogramie pisze na stronie https://citydent.lublin.pl/stomatologia/diagnostyka-rtg/.

Ogólne badanie pantomograficzne

RTG zębów i pantomogram nie mogą być nigdy ze sobą mylone. Są to dwa odmienne badania. O ile to pierwsze skupić się może na pojedynczym zębie (lub na ich większej ilości), tak sam pantomogram daje bardziej ogólne zdjęcie panoramiczne. W ten sposób można uzyskać zdjęcie całej jamy ustnej. Ta nowoczesna zaawansowania technologia polecana jest dla pacjentów, którzy chcą usunąć ósemki. Oprócz tego lekarz może zdecydować o wykonaniu zdjęcia panoramicznego w przypadku pacjentów, którzy doznali urazów zęba lub też twarzoczaszki. Może się okazać, że w trakcie leczenia stomatologicznego (dokładnie chodzi o leczenie kanałowe, implantologiczne lub ortodontyczne) stomatolog kilkakrotnie będzie prosił o wykonanie takiego zdjęcia, aby oceniać ewentualne postępy w leczeniu lub też kontrolować postępujące zmiany chorobowe.

Co należy wiedzieć na temat badania pantogramem?

Pacjenci, którzy obawiają się takiego badania, mogą spać spokojnie. Jest ono całkowicie bezbolesne i trwa maksymalnie kilkanaście sekund. Z tego powodu nie odczuwa się żadnego dyskomfortu, który mógłby wywołać dolegliwości bólowe. Należy pamiętać o tym, że należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty przed przystąpieniem do badania. Trzeba także na tę krótką chwilę wyjąć protezy. Wyjątkiem są osoby, które noszą stałe aparaty na zęby. Lekarz odstąpi od wykonania zdjęcia w przypadku dzieci. Kobiety, które są w ciąży lub też sądzą, że są w stanie błogosławionym, także nie mogą wykonać pantomogramu.

Nie tylko choroby zębów

O wykonaniu tego rodzaju zdjęcia decyduje stomatolog, który chce znać dokładny stan jamy ustnej swojego pacjenta. Ciekawostką jest to, że obraz panoramiczny pomaga diagnozować nie tylko jamę ustną, ale także miażdżycę. Jest to możliwe dzięki temu, że widoczny jest fragment szyi na zdjęciu. Do tematu trzeba podejść bardzo ostrożnie, ponieważ nie można zapomnieć o tym, że miażdżyca może doprowadzić do zawału, a nawet do śmierci pacjenta. Jak więc widać, tego typu panoramiczne zdjęcia RTG mogą przydać się do diagnozowania różnych chorób. Współczesna stomatologia wciąż idzie naprzód, oferując pacjentom ogrom możliwości. W ten sposób można zadbać o zdrowe zęby przez całe życie.

Poprzedni post Czemu osiedla senioralne stają się tak popularne?