Jak wcześniej zdiagnozować problem u dziecka? – analgezja/leczenie bólu u dzieci

Aby właściwie leczyć ból u dzieci, należy zadać dwa pytania.

Jak bardzo to boli?

Jest to najtrudniejsza część, zwłaszcza gdy dzieci są młodsze. Z tego powodu lekarze i pielęgniarki używają skal do oceny bólu. Ból klasyfikuje się jako łagodny, umiarkowany i silny.

Jaki to jest rodzaj bólu?

Ból spowodowany zapaleniem można przede wszystkim odróżnić od wszystkich innych rodzajów bólu. Zapalenie występuje po uderzeniach i bardzo często przy infekcjach gardła lub ucha.

Co można zrobić w warunkach domowych?

W domu należy stosować najbardziej powszechne leki przeciwbólowe (paracetamol i ibuprofen), ponieważ są one dobrze znane i większość rodziców jest przyzwyczajona do ich stosowania w leczeniu gorączki u swoich dzieci. Dawka, którą należy stosować, jest w zasadzie taka sama, jak dawka stosowana w celu obniżenia gorączki. Efekt nie jest natychmiastowy, należy zapewnić czas.

Leki przeciwbólowe zaczynają działać po około 20-30 minutach, a szczyt działania osiągają 1-2 godziny później. Jeśli takie leczenie nie pomaga w zwalczaniu bólu lub ból powraca natychmiast po odstawieniu leku przeciwbólowego, zaleca się konsultację z pediatrą, który nie tylko spróbuje znaleźć przyczynę, ale oceni, czy dziecko potrzebuje innego leku przeciwbólowego lub czy należy zwiększyć jego dawkę.

Czy leczyć wcześnie, czy czekać?

Panuje powszechne błędne przekonanie, że leczenie bólu może maskować poważną chorobę. Podobnie jak w przypadku gorączki, podanie leku przeciwbólowego nie utrudni rozpoznania choroby dziecka, nawet zapalenia wyrostka robaczkowego. W rzeczywistości dziecko, które cierpi z powodu bólu, jest mniej chętne do badania i mniej chętne do współpracy.

Nie wolno nam zapominać, że ból jest nieprzyjemnym doświadczeniem i powoduje cierpienie. Analgezja daje czas i poprawia stan dziecka; po ustąpieniu bólu można udać się do pediatry, aby ustalić źródło bólu i móc go wyleczyć.

Czy leki przeciwbólowe mają działania niepożądane?

Leki przeciwbólowe, jak wszystkie leki, mogą wywoływać działania niepożądane.

Najlepszym sposobem uniknięcia wystąpienia tych działań niepożądanych jest przestrzeganie zaleceń pediatry dotyczących ilości podawanych leków i odstępów czasu pomiędzy kolejnymi dawkami. Dwa najczęściej stosowane w leczeniu bólu leki — paracetamol oraz ibuprofen — są dobrze tolerowane przez dzieci. Działania niepożądane występują rzadko, o ile podawana jest odpowiednia dawka leku. Najbezpieczniejszy jest paracetamol. Ibuprofen może czasami powodować rozstrój żołądka, nudności, wymioty.

Dlatego paracetamol jest bardziej wskazany, gdy u dziecka występują wymioty lub ból brzucha. Chociaż są one bezpieczne, należy pamiętać, że leków tych należy unikać, jeśli nie są konieczne.

źródło: https://www.szkrab.pl/ – dziecko, macierzyństwo, wychowanie

dieta-grzybica-pochwy Poprzedni post Grzybica pochwy: jaka dieta może się sprawdzić?
Następny post Koncentrator tlenu – czym jest, kiedy się stosuje, gdzie kupić?