Jak zadbać o stopy?

masaz

Choć o swoje stopy powinniśmy dbać przez cały rok, to myślimy o tym szczególnie intensywnie wtedy, gdy tylko zrobi się cieplej. Wiosna i początek lata to więc najwyższy czas na to, by zadbać o piękne i wypielęgnowane stopy.

Najczęstsze zmiany na stopach

Po okresie zimowym często na naszych stopach pojawiają się odciski, które są wynikiem noszenia ciasnego obuwia czy częstego używania skarpet. Jeśli chodzi o zmiany na stopach to najczęściej są to modzele albo odciski. Modzele to narośle skórne, które związane są ze sposobem przemieszczania się i układem stopy w obuwiu. Łatwo poznamy je po tym, że w miejscu ich występowania skóra jest zgrubiała i lekko żółta. Odczuwamy jest w takim miejscu także pewien dyskomfort w postaci pieczenia. Z kolei klasyczne odciski są dość bolesne i posiadają korzeń. Odcisk ma zwykle formę okrągłą a bolesność rozkłada się punktowo.

Czy warto usuwać modzele i odciski w domu?

Podolodzy przestrzegają przed samodzielnym usuwaniem zmian na stopach. Przede wszystkim osoby, które nie mają stosownego doświadczenia mogą mylnie zaklasyfikować zmianę skórną. Zdecydowanie bezpieczniej jest udać się do specjalisty podologa. Zmian typu modzele czy odciski niestety nie da się usunąć w czasie tylko jednorazowego zabiegu. Pacjenci gabinetów podologicznych muszą być świadomi tego, że ich problemy ze stopami mogą powrócić za kilka tygodni.

Jakie działania wspomagające można wykonać w domu?

Przede wszystkim nie należy stosować silnych środków zmiękczających i zakwaszających, gdyż niewłaściwie stosowane mogą przyczynić się do powstania odparzeń. Jeśli modzele są jeszcze niewielkie można wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z mydłem albo w wodzie z dodatkiem sody. Następnie delikatnie pocieramy skórę pumeksem albo wykonujemy peeling.

A jeżeli zmagasz się z grypą lub przeziębieniem, dowiedz się, jakie są skuteczne sposoby na ból gardła na www.rynekfarmaceutyczny.pl.

Poprzedni post Koncentrator tlenu – czym jest, kiedy się stosuje, gdzie kupić?
koperek Następny post Koper włoski jako źródło zdrowia