Koncentrator tlenu – czym jest, kiedy się stosuje, gdzie kupić?

Podczas leczenia wielu chorób płuc czy serca często potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, który będzie używany przez pacjenta nie tylko podczas pobytu w szpitalu, ale również w domu. Przy niewydolności oddechowej tym sprzętem z pewnością jest koncentrator tlenu, za pomocą którego można podawać pacjentowi powietrze o zwiększonej procentowości tlenu. Na rynku jednak jest obecnie naprawdę wiele różnych modeli koncentratorów tlenu – czasami więc ciężko jest wybrać ten odpowiedni. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru? Kiedy stosować koncentratory tlenu? I gdzie można je znaleźć?

1. Czym są koncentratory tlenu?

2. Jakie modele koncentratorów tlenu się poleca?

3. Gdzie można znaleźć koncentratory tlenu?

Czym są koncentratory tlenu?

Czym są koncentratory tlenu? Są to specjalne urządzenia, których zadaniem jest dostarczanie do organizmu chorego człowieka powietrza o zwiększonej ilości tlenu. Normalnie w powietrzu, którym wszyscy oddychamy jest mniej więcej 21% tlenu i aż 78% azotu. Koncentratory absorbują azot do tego stopnia, że do organizmu człowieka trafia powietrze mogące mieć nawet 90% tlenu. W takim przypadku mówi się już o tlenie medycznym. Jest on używany gdy pacjent choruje na takie choroby, jak: przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, raka płuc, astmę oskrzelową, mukowiscydozę czy zwłóknienie płuc lub dysplazję oskrzelowo-płucną. Oprócz tego koncentrator jest używany, gdy pacjent ma niewydolność krążenia, sercowe bóle w klatce piersiowej czy nadciśnienie tętnicze oraz niedociśnienie i wiele innych problemów.

Jakie modele koncentratorów tlenu się poleca?

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje koncentratorów tlenu – stacjonarne i przenośne. Te pierwsze sprawdzą się, gdy osoba jest przykuta do łóżka. Najczęściej używane są w szpitalach, ale nie tylko. Warto od razu wiedzieć, że stacjonarne koncentratory tlenu są znacznie bardziej wydajne. Niemniej jednak czasami, gdy osoba chora chce chociaż w pewnym stopniu pozostać niezależna, warto zainteresować się modelami przenośnymi. Ich zaletą jest to, że są tańsze od koncentratorów stacjonarnych i można się z nimi przemieszczać. Tlen w obu przypadkach jest podawany w sposób ciągły.

Gdzie można znaleźć koncentratory tlenu?

Gdzie znaleźć dobry, przenośny koncentrator tlenu? Tego rodzaju sprzęt powinien być kupowany w sklepach i hurtowniach medycznych – także tych działających w internecie. W ten sposób będziesz mieć pewność, że kupiony przez ciebie produkt faktycznie będzie działał i pozwoli osobie z problemami z oddychaniem oddychać nieco pewniej.

Poprzedni post Jak wcześniej zdiagnozować problem u dziecka? – analgezja/leczenie bólu u dzieci
masaz Następny post Jak zadbać o stopy?