Najbardziej skomplikowane operacje

Wszystkie operacje są ryzykowne, istnieje jednak pięć poziomów ryzyka w zależności od stanu pacjenta przed zabiegiem. Aby zmierzyć, w jakiej skali znajduje się każdy z nich, bierze się pod uwagę wiek, historię osobistą i rodzinną. Tak więc, młoda osoba bez żadnej choroby jest klasyfikowana jako stopień pierwszy. Jeśli mają też inną chorobę, np. cukrzycę, przechodzi na poziom 3. A jeśli ma też inną dolegliwość, np. niewydolność serca, może przejść na poziom 4 lub 5. U noworodków ryzyko jest na poziomie 2.

Z drugiej strony, poza warunkami pacjentów, istnieją operacje, które wiążą się z większym niebezpieczeństwem niż inne. Oto niektóre z nich.

Przeszczep serca

Operacja polega na usunięciu uszkodzonego lub chorego serca i zastąpieniu go zdrowym sercem dawcy. Ryzyko z tym związane to zakrzepy krwi, uszkodzenie nerek, wątroby i innych narządów, zawał serca lub udar mózgu. Również zwiększone ryzyko infekcji spowodowanych lekami i ranami.

Operacja tętniaka mózgu

Zabieg ten jest wykonywany w celu skorygowania tętniaka (gdy w części mózgu występuje krwawienie). Operacja tętniaka mózgu może powodować problemy z mową, pamięcią, osłabieniem mięśni, równowagą, widzeniem i innymi funkcjami. Może to prowadzić do drgawek, śpiączki, udaru i obrzęku mózgu.

Uraz wątroby

Dochodzi do niego w wyniku wypadków, w których uszkodzonym narządem jest wątroba, przy czym uszkodzeniu mogą ulec również inne części ciała. W takich przypadkach, jeśli krwawienie nie zostanie zatrzymane, pacjent może umrzeć. Do skomplikowanej operacji wątroby doszło niedawno w Zabrzu, u pacjentki usunięto guzy.

Przeszczep płuc

Polega on na zastąpieniu jednego lub obu chorych płuc zdrowymi płucami od dawcy. Cięcie wykonuje się w klatce piersiowej (w przypadku jednej) lub pod piersią (w przypadku obu). Operacja może trwać od 4 do 12 godzin. Mogą wystąpić problemy w miejscu przyłączenia nowych naczyń krwionośnych i dróg oddechowych, a także odrzucenie nowych narządów. W przyszłości istnieje ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.

Operacja zmniejszenia żołądka

Jest to zabieg mający na celu leczenie otyłości. Zwykle jest zalecana dla mężczyzn, którzy mają co najmniej 50 kg nadwagi i dla kobiet, które mają 40 kg nadwagi. Zabieg polega na zmianie sposobu, w jaki żołądek i jelito cienkie radzą sobie z przyjmowaniem pokarmu. Żołądek będzie mniejszy. Ryzyko to reakcje alergiczne na leki, zakrzepy krwi, krwawienie, problemy z oddychaniem, atak serca lub udar.

Poprzedni post 15 powodów, dla których warto rzucić palenie
Następny post Choroby zakaźne skóry: liszajec