Najczęstsze choroby wśród dojrzałych kobiet

Według najnowszych danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), kobiety żyją o 1,4 roku dłużej niż mężczyźni. Jednak kobiety częściej korzystają z usług zdrowotnych, ponieważ w ciągu swojego życia przechodzą istotne zmiany fizyczne i psychiczne, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Oto najczęstsze dolegliwości zdrowotne, na które cierpią kobiety.

  • Choroby serca: Chociaż uważa się, że choroby serca są częstsze wśród mężczyzn, powodują one około 29% zgonów u kobiet. Osoby w wieku od 40 do 60 lat mają co najmniej jeden lub więcej czynników ryzyka, nie wiedząc o tym, przy czym szczególne czynniki dla kobiet to okres po menopauzie.
  • Rak piersi: Jest to najczęstszy nowotwór u kobiet i główna przyczyna zgonów z powodu raka. Osiemdziesiąt pięć procent przypadków wykrywanych jest w zaawansowanym stadium, a strach jest czynnikiem, który najbardziej zniechęca kobiety do badań. Szczegółowe informacje tutaj.
  • Osteoporoza: Miliony ludzi cierpi na to schorzenie, które powoduje osłabienie kości. Najbardziej dotyka ona starsze kobiety, ponieważ powoduje, że ich kości łatwiej się łamią, a najbardziej podatne na złamania są biodro, kręgosłup i nadgarstek. Dzieje się tak dlatego, że masę kostną gromadzimy do 30 roku życia, a potem nasz organizm traci gęstość kości.
  • Choroby autoimmunologiczne: około 75% chorób autoimmunologicznych występuje u kobiet, z czego najczęstsze to toczeń, stwardnienie rozsiane, tarczyca i cukrzyca typu 1.
  • Depresja: Badania pokazują, że kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na depresję niż mężczyźni, ponieważ może się do niej przyczynić wiele czynników hormonalnych i ewentualnych dodatkowych stresów. Niektóre okresy zwiększonego ryzyka to okres dojrzewania, menopauzy, ciąży i połogu.

Pamiętaj, że najlepszą metodą profilaktyki jest uważanie na wszelkie oznaki, że coś jest nie tak z Twoim zdrowiem.

Poprzedni post Czym jest oksymetria?
Następny post Ryzyko związane ze słabym krążeniem krwi