W zdrowym ciele zdrowy duch

Niepełnosprawność nie jest wyrokiem. „W zdrowym ciele zdrowy duch” nie jest hasłem zarezerwowanym dla osób o pełnej sprawności. To słynne powiedzenie ma w sobie sporo prawdy. Jeżeli jesteśmy zdrowi, w dobrej kondycji, to po prostu czujemy się lepiej. Jednak jest też druga strona medalu – to, w jakim stanie jest nasza psychika, wpływa na kondycję naszego ciała.

Sport dla każdego

Tym przysłowiem mogą posługiwać wszyscy ludzie, bez względu na to czy jesteśmy osobami pełnosprawnymi czy też nie. To zdrowie zarówno w kontekście fizyczności jak i zdrowia psychicznego daje nam uprawianie sportu. Dla osób niepełnosprawnych uprawianie sportu to oprócz wymiaru sportowego forma rehabilitacji. Rehabilitacji, która daje większą sprawność, a co za tym idzie pokonywanie różnych życiowych barier oraz rehabilitacji ducha. Dzięki uprawianiu sportu osoby niepełnosprawne lepiej radzą sobie ze swoimi przypadłościami. Dlatego osobom niepełnosprawnym zaleca się uprawianie aktywności sportowej. Dla jednych może to być spacer po parku dla innych uprawianie lekkiej atletyki czy gier zespołowych. Wszystko po to, by być jak najbardziej sprawnym w swej niepełnosprawności obojętnie czy dotyczy to ducha czy ciała.

Dyscypliny dla niepełnosprawnych

Osoby nie zrzeszone w klubach sportowych, które oferują uprawianie dyscyplin sportowych mogą samodzielnie próbować aktywności sportowej. W małych i dużych miejscowościach znaleźć można miejsce do uprawiania np. gry w boccia. Dla osób z niepełnosprawnością dostępnych jest mnóstwo dyscyplin sportowych, które można uprawiać wyczynowo. Dla poszczególnych grup możliwe jest uprawianie piłki siatkowej, rugby, koszykówki, pływania, lekkiej atletyki, podnoszenia ciężarów, kolarstwa , łucznictwa, carlingu, tenisa stołowego czy ziemnego, żeglarstwa, wioślarstwa, kajakarstwa, szermierki, strzelectwa, judo, monoskijingu, para-badmintonu, Amp futbolu czy goalballu. Jeśli tylko jest chęć, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. W dużych aglomeracjach coraz częściej przy klubach sportowych dla pełnosprawnych prowadzi się zajęcia dla osób z niepełnosprawnością. Nie we wszystkich jeszcze, ale jest to coraz częstsza praktyka. W małych miejscowościach, gdzie funkcjonują kluby, taka propozycja dla niepełnosprawnych jest bardziej ograniczona. Czasami trzeba dojechać do najbliższej miejscowości, która oferuje możliwość uprawiania sportu.

„Sport bez Barier” z pomocą niepełnosprawnym sportowcom

Fundacja Neuron + wychodzi naprzeciw osobom niepełnosprawnym, które chciałyby uprawiać sport, poprzez realizację projektu „Sport bez Barier”. Projekt jest skierowany nie tylko dla osób z niepełnosprawnością. Ten hub informacyjny przeznaczony jest także dla rodziców osób z niepełnosprawnością, stowarzyszeń, klubów sportowych, związków zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. 

Na zdjęciu Krystian Kapłon – gwiazda reprezentacji w Amp Futbolu. Zaczynał grę w AMP Futbol w wieku 14 lat
i niedługo później trafił na zgrupowanie reprezentacji Polski.

Ogólnopolska Kampania ,,Sport bez barier” realizowana jest przy wsparciu Fundacji Orlen, Fundacji BGK, Fundacji KGHM Polska Miedź, Totalizatora Sportowego, Fundacji PFR, Fundacji ARP.  Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”

Poprzedni post Jak radzić sobie z opuchniętymi stopami?
Następny post Jak skorzystać z teleradiologii?