Zaparcia – 7 najczęstszych przyczyn tej dolegliwości

1 na 7 Polaków cerpi na częste zaparcia, nic więc dziwnego, że wielu po prostu nie zna ich przyczyn i nie wie, że to stan rzeczy, z którym bardzo łatwo można sobie poradzić.

Jakie są najczęstsze przyczyny zaparć?

Kiedy żywność jest trawiona woda i składniki odżywcze są wchłaniane przez organizm, tworząc produkty przemiany materii. Powstały stolec naturalnie przechodzi przez jelita. Jeśli jednak skurcze mięśni okrężnicy są powolne, stolec staje się twardy, suchy i trudny do przejścia. Oto główne przyczyny zaparć.

  1. Za mało błonnika – Najczęstszą przyczyną zaparć jest dieta uboga w błonnik. Typowa dieta typu fast food bogata w ser, jajka, mięso i tłuszcz sieje spustoszenie w trawieniu. Organizm potrzebuje codziennie od 20 do 35 gramów błonnika, aby pomóc mu w tworzeniu miękkiego stolca. Pokarmy bogate w błonnik, takie jak fasola, otręby zbożowe, produkty pełnoziarniste, świeże owoce i warzywa muszą być włączone do zdrowej diety.
  2. Za mało płynów nawilżających – Niewystarczająca ilość płynów lub spożywanie zbyt wielu napojów, takich jak napoje gazowane, alkohol i kawa powoduje odwodnienie. Płyny dodają płynu do okrężnicy, dzięki czemu stolec jest bardziej miękki i łatwiej wypróżnia się. Zamiast tego konsekwentnie pij napoje nawilżające, takie jak woda i sok, aby uniknąć zaparć.
  3. Czekanie na wypróżnienie – czy to z powodu niechęci do publicznych łazienek, napiętego harmonogramu, czy zwykłego lenistwa, pominięcie drugiego może powodować zaparcia. Ignorowanie chęci pójścia do łazienki osłabia twoją zdolność rozpoznawania, kiedy musisz iść. Słuchaj swojego ciała. Kiedy nadszedł czas, aby odejść, czas odejść.
  4. Ograniczona aktywność fizyczna — osoby, które nie ćwiczą wystarczająco dużo, takie jak osoby starsze lub przykute do łóżka, mają zaparcia. Ćwiczenia pomagają skrócić czas potrzebny na przejście pokarmu przez jelito grube, dzięki czemu nie wysycha. Aktywność tlenowa również naturalnie przyspiesza tętno, pomagając stymulować skurcze mięśni jelit.
  5. Zmiany w życiu – Różne zmiany w życiu i rutynie powodują, że zaparcia stają się bardziej powszechne. Na przykład podczas wakacji Twoja normalna dieta i aktywność fizyczna mogą zostać zakłócone, powodując zaparcia. Kobiety w ciąży często doświadczają zaparć spowodowanych zmianami hormonalnymi i uciskiem macicy na jelita. Osoby starsze mogą mieć problemy ze spowolnieniem metabolizmu, mniejszą aktywnością jelit i napięciem mięśniowym.
  6. Nadużywanie środków przeczyszczających — samoleczące środki przeczyszczające są główną przyczyną zaparć. Początkowo środki przeczyszczające wspomagają ruchy jelit. Ale kiedy organizm przyzwyczai się do dodatkowej pomocy, zaczyna polegać na medycynie. Po pewnym czasie potrzebna jest wyższa dawka, aby wypróżnić się, powodując uzależnienie organizmu od środków przeczyszczających lub zaparcia.
  7. Leki – Oprócz środków przeczyszczających, zaparcia mogą powodować inne leki. Niektóre z głównych winowajców to narkotyczne leki przeciwbólowe, leki zobojętniające kwasy zawierające glin i wapń, leki na nadciśnienie, przeciwskurczowe, przeciwparkinsonowskie, przeciwdepresyjne, suplementy żelaza, leki moczopędne i przeciwdrgawkowe.

Znając przyczyny zaparć, możesz podjąć kroki, aby uniknąć nieprzyjemnych, wzdętych jelit i bólów spowodowanych zaparciami.

źródło: https://www.objaw.pl/ – wszystko nt. medycyny i leczenia

Poprzedni post Skutki uboczne po szczepieniu na grypę (i jak je złagodzić)
Następny post Czy muzyka potrafi leczyć?