Kiedy udać się do gastrologa? Poznaj 5 sytuacji, w których zalecana jest pilna wizyta u tego specjalisty

Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś/byłaś u gastrologa możesz nie być pewien/ pewna, czy Twoje objawy trawienne naprawdę uzasadniają wizytę. Kiedy doświadczasz np. niewyjaśnionych lub częstych problemów trawiennych, takich jak dyskomfort w jamie brzusznej lub zmiany w nawykach jelitowych, wtedy zalecona jest wizyta u specjalisty gastrologa. Oto 5 sytuacji, w których zalecana jest pilna wizyta u tego lekarza.

Przewlekła biegunka

Przyczyn biegunki jest wiele; od jedzenia, przez infekcje, po niektóre leki. Jeśli jednak stolce są regularnie bardziej płynne niż stałe, nadszedł czas, aby skonsultować się z lekarzem gastrologiem. Przewlekła, płynna biegunka może wskazywać na szereg różnych zaburzeń trawiennych, takich jak zespół jelita drażliwego (IBS), lub zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO). Na szczęście istnieje wiele sposobów leczenia, dzięki którym lekarz pomoże w radzeniu sobie z tymi objawami.

Zaparcia

Częstotliwość wypróżnień różni się w zależności od osoby, ale specjalista wskazują, że jeśli występują mniej niż trzy wypróżnienia tygodniowo, jest to uważane za zaparcie.  Zasada jest prosta – jeśli zaparcia występują częściej niż raz w tygodniu, należy skonsultować się ze specjalistą gastrologiem. Zaparcia mogą mieć wiele przyczyn i są trudne do opanowania na własną rękę. Specjalista pomoże określić prawdopodobną przyczynę zaparć i zaleci zmiany stylu życia i leki, które zwiększą częstotliwości wypróżnień.

Uczucie nadmiernego wzdęcia

Wzdęcia i uczucie pełnego lub napiętego brzucha są często spowodowane nadmierną produkcją gazu, nadwrażliwością na gaz lub gazem uwięzionym w okrężnicy.

Zaparcia powodują wzdęcia, ponieważ im dłużej odpady pozostają w okrężnicy, tym bardziej prawdopodobne jest, że zostaną sfermentowane przez zamieszkujące ją bakterie, co powoduje powstawanie gazów. Ale wzdęcia mogą być również oznaką IBS, nadwrażliwości pokarmowej, takiej jak nietolerancja laktozy, SIBO lub gastroparezy (częściowego paraliżu żołądka). Gastrolog specjalista z przychodni https://www.sgl.lublin.pl/ z powodzeniem zidentyfikuje przyczynę i zaleci skuteczne leczenie.

Częsta lub ciężka zgaga

Zgaga występująca od czasu do czasu nie powinna być powodem do niepokoju. Na szczęście sporadyczną zgagę można prawie zawsze opanować samodzielnie.

Jeśli jednak objawy zgagi występują częściej niż kilka razy w tygodniu, jest to wyraźnka oznaka choroby refluksowej przełyku (GERD). Jest to stan, który z czasem urzkadza i rani wyściółkę przełyku. Przewlekły refluks żołądkowo-przełykowy nie ustępuje samoistnie, dlatego ważne jest, aby poddać się ocenie specjalisty. Nieleczona choroba może spowodować trwałe uszkodzenie przełyku. Uszkodzenia te prowadzą do problemów z przełykaniem, bolesnych wrzodów, a nawet zwiększają ryzyko zachorowania na raka przełyku.

Nagły lub silny ból brzucha

Wszyscy doświadczyliśmy bólu brzucha, ale silny ból brzucha trwający godzinami lub ból brzucha, który pojawia się nagle i intensywnie, nie jest normalny. Najczęstsza przyczyna tego stanu to wrzód trawienny. Nieleczony wrzód powoduje obrzęk i blizny, które blokują przewód pokarmowy. Utrzymujący się silny ból brzucha, może być również oznaką kamicy żółciowej, zapalenia trzustki lub choroby wątroby.

Poprzedni post Jak skorzystać z teleradiologii?
Następny post Innowacje technologiczne w ultrasonografii Acuson