Tomograf OCT – jak działa ta rewaluacyjna metoda diagnostyki i jakie choroby pozwala zdiagnozować?

W tym artykule skupiamy się na tomografie OCT, jego zastosowaniu w medycynie i różnych rodzajach schorzeń, które można zdiagnozować za pomocą tej techniki. Podpowiemy również, jak wybrać urządzenie, które w profesjonalny sposób spełni swoje zadanie.

Tomograf OCT, czyli rewaluacyjna metoda diagnostyki

Postęp w branży medycznej w ciągu ostatniego stulecia był ogromny. Ludzie nie umierają powszechnie z powodu drobnych infekcji, czy uleczalnych chorób, ponieważ dostępna wiedza i technologia są wystarczająco dobre, aby wykryć, znaleźć i zdiagnozować większość problemów. Obecnie dostępne są narzędzia takie jak tomografia, za pomocą której można wykryć wielu dolegliwości, a następnie je leczyć, zanim staną się poważnymi problemami.

Dziedzina okulistyki w szczególności jest znaczącym beneficjentem postępu technologicznego i minęły już czasy, kiedy pacjenci tracili wzrok z powodu schorzeń, którym można było zapobiec dzięki wczesnej diagnozie. Obecnie wykorzystuje się różne urządzenia okulistyczne, które znacznie poprawiły jakość leczenia oczu na całym świecie.

Jednym z takich przyrządów jest tomograf OCT (optyczna koherentna tomografia), który jest nieinwazyjną metodą obrazowania.

Jak działa tomograf OCT?

Rozwój optycznej tomografii koherencyjnej można przypisać udanej współpracy technologicznej między klinicystami i fizykami. Sprzęt optyczny, taki jak tomograf OCT wykorzystuje fale świetlne do robienia zdjęć siatkówki. Dzięki OCT okulista może zobaczyć każdą z charakterystycznych warstw siatkówki.

Jest to bezkontaktowy, biomikroskopowy sprzęt okulistyczny wykorzystywany przez specjalistów w dziedzinie okulistyki do uzyskiwania bardzo wysokiej rozdzielczości, przekrojowych obrazów cyfrowych różnych tkanek biologicznych w czasie rzeczywistym i in vivo.

Kiedy urządzenie OCT było po raz pierwszy używane w medycynie, rozdzielczość nie była tak wysoka jak obecnie, ale nadal zapewniała użyteczny wgląd w stan oczu. Jednak wraz z postępem technologicznym rozdzielczość urządzeń była stale ulepszana, co z kolei zwiększyło ich skuteczność w identyfikacji, lokalizacji, wykrywaniu i kwantyfikacji różnych tkanek w oku.

Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego tomografu OCT

Chociaż istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie tomografu OCT, oto niektóre z najważniejszych, o których nigdy nie wolno zapomnieć – a mianowicie:

  • Jakie schorzenia mają być diagnozowane – urządzenia OCT są przeznaczone do badania różnych problemów okulistycznych, ale nie wszystkie z nich są przeznaczone do wszystkich schorzeń. Dlatego należy wybierać sprzęty okulistyczne, zaprojektowane w celu diagnozy konkretnego problemu. Żaden lekarz nie jest specjalistą od wszystkiego, więc należy skupić się tylko na swojej specjalizacji.
  • Łatwość obsługi – lepiej nie wybierać tomografu OCT, które jest skomplikowany w użyciu. W przypadku skomplikowanych urządzeń OCT prawdopodobieństwo wprowadzenia błędów podczas skanowania i uzyskania nieprzyzwoitych obrazów doprowadzi do błędnej analizy, a następnie błędnej diagnozy jest bardzo wysokie. Obecnie dostępne są urządzenia OCT, które mają funkcje automatycznego ustawiania parametrów, które są łatwe w użyciu. Warto zdecydować się na takie urządzenia, ponieważ uzyskasz wyższe jakości skany.
  • Wbudowana kamera pozwalająca na obrazowanie tylnego odcinka oka – konieczne jest posiadanie wbudowanej kamery tego w urządzeniu OCT. Powód tego jest prosty. W przypadku tych urządzeń większość zawiera kamerę siatkówki, ale kamera pozwalająca również na obrazowanie tylnego odcinka oka będzie lepsza. Rejestruje ona doskonałe szczegóły, takie jak zmiany siatkówki, których standardowe kamery siatkówki nie są w stanie uchwycić.

Wyposażenie gabinetu okulistycznego oferuje firma okulistyczna OPTOPOL Technology Sp. z o.o., której urządzenia spełniają najwyższe standardy. Pozwalają na diagnozę skomplikowanych schorzeń, są łatwe w obsłudze i wyposażone są w nowoczesne technologie.

Jakie schorzenia można wykryć za pomocą tomografu OCT?

Otwór w plamce żółtej

Choroba otworu w plamce żółtej, znana także jako makulopatia, to schorzenie oka charakteryzujące się uszkodzeniem centralnej części siatkówki, zwanej plamką żółtą. Objawia się zmniejszeniem ostrości wzroku, zniekształceniami lub zanikami w centralnym polu widzenia. Często jest związana z wiekiem.

Błona przedsiatkówkowa

Jest to stan spowodowany zmarszczkami, wybrzuszeniami lub zagnieceniami na plamce żółtej. Gdy ktoś cierpi na tę przypadłość, jego widzenie jest zaburzone, a także może mieć trudności z dostrzeżeniem drobniejszych szczegółów. Jednak stan ten nie będzie miał żadnego wpływu na widzenie peryferyjne.

Jaskra

Jaskra to jedna z najczęstszych chorób oczu dotykająca miliony ludzi na całym świecie, która atakuje i uszkadza nerw wzrokowy. Jest ona spowodowana nagromadzeniem się płynu w przedniej części oka. W miarę gromadzenia się płynu ciśnienie w oku wzrasta, co ostatecznie uszkadza nerw wzrokowy. Istnieją różne rodzaje jaskry, a ich wykrycie było ogromnym wyzwaniem, zanim akcesoria optyczne zostały wynalezione.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa to choroba, która dotyka głównie osoby cierpiące na cukrzycę. Zwykle występuje, gdy poziom cukru we krwi w siatkówce jest zbyt wysoki do tego stopnia, że siatkówka zaczyna ulegać uszkodzeniu. W rezultacie naczynia krwionośne w siatkówce mogą puchnąć lub przeciekać.

Poprzedni post Badania biegłości a rozwój zawodowy i możliwości kariery