Choroba hemoroidalna – co to takiego?

Choroba hemoroidalna potocznie nazywana jest po prostu hemoroidami. Czasami określa się ją również mianem żylaków odbytu bądź guzkami krwawniczymi, które pojawiają się właśnie w okolicach odbytu. Jest to typ schorzenia, który może przybierać różne stadia. Na początku rozwoju choroby objawy nie są jeszcze specjalnie uciążliwe, a czasami bywają tak nieznaczne, że chory wręcz ich nie zauważa. Nieleczone hemoroidy przekształcają się jednak w poważną chorobę, która wymaga leczenia, a czasem nawet poddania się specjalistycznym zabiegom.

W przypadku gdy dojdzie do rozwinięcia się choroby hemoroidalnej, w okolicach odbytu pojawią się charakterystyczne zmiany będące uwypukleniami skóry. Dla chorego są one wyczuwalne. Można je odkryć np. podczas kąpieli lub brania prysznica. Wyróżniamy kilka typowych stadiów tej choroby, z których każda charakteryzuje się innym poziomem zaawansowania zmian skórnych. Wraz z upływem czasu guzki krwawnicze zaczynają się wyraźnie powiększać. W pewnym momencie mogą stać się tak duże, że będą wyczuwalne i odczuwalne na co dzień i to bez przerwy.

Różne rodzaje niepełnosprawności

Leczenie hemoroidów w pierwszej kolejności polega na ustaleniu fazy choroby. W momencie, gdy dojdzie do jej niepokojącego rozwinięcia, chory najprawdopodobniej zacznie skarżyć się na niemalże nieustanny ból oraz krwawienie, do którego przeważnie dochodzi podczas wypróżniania się lub samych nawet prób defekacji. Choroba hemoroidalna osłabia bowiem mięśnie zwieraczy i doprowadza też do wystąpienia stanu zapalnego poszczególnych błon śluzowych. Podczas wypróżniania może nawet dochodzić do wypadania hemoroidów. Jest to znak, że choroba przyjęła już swoją ostrą fazę i jak najszybciej trzeba zacząć ją leczyć.

W leczeniu hemoroidów pomagają różne domowe metody, choć trzeba tu zaznaczyć, że nie zawsze są one w stu procentach skuteczne. Można się nimi ratować tylko wtedy, gdy choroba nie przyjęła jeszcze ostrej fazy i ma łagodne i dość delikatne objawy. Jeżeli te objawy zaczynają się zaostrzać i coraz bardziej utrudniają codzienne życie, należy jak najszybciej zgłosić się z nimi do odpowiedniego lekarza.

Poprzedni post Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby i jej objawy
Następny post 15 powodów, dla których warto rzucić palenie

Jeden komentarz w temacie “Choroba hemoroidalna – co to takiego?

Dodaj komentarz