Jak radzić sobie z opuchniętymi stopami?

Jeśli często czujesz, że Twoje stopy są spuchnięte lub cierpisz na opuchnięte kostki, czas dowiedzieć się, co jest tego przyczyną i zaradzić temu. Chociaż ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważne choroby, które wymagają pomocy medycznej, istnieje wiele łagodnych i łatwo uleczalnych przyczyn, które mogą położyć kres tej irytującej opuchliźnie.

Dlaczego stopy puchną?

Co powoduje spuchnięte stopy? Chociaż jest to powszechny problem, przyczyny spuchniętych stóp mogą być różne:

 • Spędzanie długich godzin na nogach.
 • Obuwie, które ściska stopy.
 • Zmiany hormonalne (takie jak menopauza i ciąża).
 • Zmiany naczyniowe.
 • Zmiany biomechaniczne powodujące zaburzenia równowagi.
 • Zatrzymanie płynów.
 • Niewydolność nerek.
 • Nadwaga lub otyłość.
 • Wysokie temperatury.
 • Zakażenie.
 • Niektóre leki

Aktywacja krążenia

Jednym z najlepszych środków zaradczych na pozbycie się opuchlizny stóp jest aktywacja krążenia w tym obszarze. Jak? To bardzo proste: poprzez ich podniesienie i rozciągnięcie. Uniesienie stóp, przy jednoczesnym zachowaniu reszty ciała w pozycji leżącej, pomoże zmniejszyć obrzęk.

Weź kąpiel z ciepłą wodą, octem i solą.

Jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych środków jest kąpiel w ciepłej wodzie, occie i soli. Dzieje się tak dlatego, że ocet ma naturalne właściwości zmniejszające stan zapalny. Dodatkowo ciepła woda pomoże uaktywnić krążenie.

Masuj stopy za pomocą piłki

Oto kolejna prosta opcja, którą możesz wykonać w domu. Polega ona na masowaniu stóp piłką tenisową. Aby to zrobić:

Umieść piłkę tenisową na podłodze i nadepnij na nią podeszwą stopy.
Następnie poruszaj stopą do przodu, do tyłu lub ruchami okrężnymi, tak aby piłka przebiegała przez całą podeszwę stopy.

Ogranicz spożycia soli

Nadmierne spożycie sodu, oprócz powodowania wysokiego ciśnienia krwi, może również prowadzić do zatrzymywania płynów, a w konsekwencji do opuchniętych stóp. Dlatego jeśli chcesz mieć stopy wolne od obrzęków, powinnaś zacząć ograniczać spożycie soli. Diety niskosolne mają na celu spożywanie nie więcej niż 200 mg soli dziennie.

Noś odpowiednie buty

Noszenie niewłaściwych butów może być jedną z przyczyn spuchniętych stóp i kostek. Aby tego uniknąć, zawsze staraj się wybierać wygodne buty, a także używać odpowiedniego rozmiaru. W tym sensie unikaj ich zakupu bez wcześniejszego przymierzenia i nie zapominaj, że wysokie obcasy mogą powodować stany zapalne.

Zmień swoją postawę

Jeśli należysz do osób, które spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej, czy to w pracy, czy na przykład podczas długiego lotu, powinieneś wiedzieć, że aby uniknąć spuchniętych stóp, należy zmieniać postawę ciała co około 15 minut. Podczas tej zmiany staraj się trzymać nogi prosto lub wstać i chodzić przez około 5 minut.

Jak jeszcze możesz zadbać o swoje stopy? Koniecznie zapoznaj się z tym wpisem: https://www.pacz.pl/zadbaj-o-swoje-stopy-to-naprawde-wazne

Poprzedni post Co warto wiedzieć o transporcie medycznym?
Następny post W zdrowym ciele zdrowy duch