Wiele osób niepełnosprawnych lub mających problemy z poruszaniem się ma trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak poruszanie się po mieście czy znalezienie miejsca parkingowego dla swojego samochodu. Z tego powodu dla członków tej grupy zarezerwowane są miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Jednakże, pomimo ich szerokiego zastosowania w całej Polsce, proces stosowania i wykorzystania nie jest taki sam we wszystkich miejscach, ponieważ każda rada miejska lub województwo posiada inne przepisy w tym zakresie.
Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych są zlokalizowane w pobliżu chodników dla pieszych i wejść do budynków, środków transportu publicznego (pociągów, tramwajów, dworców autobusowych itd.) lub usług publicznych.
Miejsca parkingowe zarezerwowane dla osób niepełnosprawnych muszą mieć dostęp i chodnik dla pieszych. Oba muszą być dostępne i łączyć zarezerwowane miejsca parkingowe z drogą publiczną.
Wszystkie miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych są oznakowane w sposób widoczny i wyraźny. Obowiązuje zakaz parkowania na nich dla osób bez niepełnosprawności.
Na terenach naturalnych miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych mogą być dostosowane do specyfiki otoczenia, aby zachować pewną równowagę krajobrazową i estetyczną, choć zawsze są one wyróżnione od reszty.
Minimalne wymiary miejsc parkingowych zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych wynoszą 3,60 m.
Czy mogę poprosić o rezerwacja miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych?
Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej posiadające kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych są uprawnione do ubiegania się i uzyskania zarezerwowanego miejsca parkingowego do użytku osobistego. Szczegółowe warunki tej rezerwacji zależą od poszczególnych urzędów miast, które zdecydują, ile z nich jest przeznaczonych na ten cel i kto ma pierwszeństwo w ich otrzymaniu. Urzędy są również odpowiedzialne za ustalanie warunków, które uznają za stosowne, tworzenia miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych na szczególny wniosek osoby ubiegającej się.
Istnieją dwa rodzaje miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, które mogą być zarezerwowane: Te, które znajdują się w pobliżu miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawne lub inne zwykle zlokalizowane w obszarach wspólnego użytku, takich jak budynki publiczne, apteki, szkoły itd.