Skutki uboczne po szczepieniu na grypę (i jak je złagodzić)

Najczęstsze reakcje na szczepionkę przeciwko grypie to bolesność, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, a także gorączka, ból mięśni i ból głowy, które zwykle występują w ciągu kilku godzin po podaniu szczepionki.

Reakcje te są łagodne i zwykle występują w ciągu kilku godzin po szczepieniu, znikając w ciągu 2-3 dni bez konieczności stosowania specyficznego leczenia. Mimo to, istnieje pewne zalecenia pomagające złągodzić każdego rodzaju efekt uboczny. Mogą jednak wystąpić również niektóre poważne reakcje, takie jak alergie, wysoka gorączka, szybkie bicie serca, duszności, osłabienie lub paraliż ciała; w tych przypadkach ważne jest, aby szukać pomocy medycznej.

Najczęstsze działania niepożądane, które mogą być spowodowane przez szczepionkę przeciwko grypie to:

Ból w miejscu podania szczepionki

Jednym z najczęstszych działań niepożądanych, które mogą wystąpić przy podawaniu szczepionki przeciwko grypie, są reakcje w miejscu wstrzyknięcia, takie jak bolesność, zaczerwienienie lub obrzęk. Może to wystąpić do 72 godzin po szczepieniu i zwykle częściej występuje u osób powyżej 65 roku życia.

Jak złagodzić: w ciągu 24-48 godzin po szczepieniu należy przyłożyć zimny okład na miejsce szczepienia na ramieniu. W sytuacjach, gdy ból jest silny, zaczerwienienie obejmuje duży obszar ramienia lub osoba ma trudności z poruszaniem ramieniem, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Ból głowy lub mięśni

Ból głowy lub mięśni może pojawić się około 6 do 12 godzin po szczepieniu i zwykle poprawia się w ciągu dwóch dni. Dodatkowo u niektórych osób może wystąpić ból stawów – informację tę znaleźliśmy w portalu www.kulturalnybytom.pl

Jak złagodzić: należy odpoczywać i pić dużo płynów. W sytuacji, gdy ból jest bardzo silny, można podać przepisane przez lekarza środki przeciwbólowe, takie jak na przykład paracetamol czy dipyron.

Gorączka

Inną częstą reakcją na szczepionkę przeciwko grypie jest lekka gorączka do 38°C, którą uważa się za normalną po szczepieniu i której mogą towarzyszyć dreszcze, zmęczenie i nadmierna potliwość; są to jednak zwykle objawy przemijające, które pojawiają się po 6-12 godzinach od szczepienia i ustępują około 2 dni później.

Jak złagodzić: pij dużo płynów, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, pozostań w spoczynku, a jeśli te objawy powodują duży dyskomfort, możesz przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, takie jak np. paracetamol czy dipyron.

cukrzyca Poprzedni post Rodzaje i mechanizm działania cukrzycy
Następny post Zaparcia – 7 najczęstszych przyczyn tej dolegliwości