Zdrowie kobiety. Znaczenie ćwiczeń dna miednicy

cwiczenia-kobiety

Nawet jedna trzecia kobiet doświadcza problemów z mięśniami dna miednicy w pewnym momencie lub na pewnym etapie swojego życia. Dno miednicy jest ćwiczone za pomocą ćwiczeń Kegla, dlatego wzmocnienie tych mięśni może pomóc w zapobieganiu wyciekom moczu, przypadkowemu oddawaniu gazów, a nawet poprawić orgazmy.

Co to są ćwiczenia mięśni Kegla?

Ćwiczenia Kegla są zalecane kobietom przed, w trakcie, a także po ciąży. Ćwiczenia te mają wiele zalet, ponieważ rozluźniają, tonizują i poprawiają mięśnie dna miednicy. Ćwiczenia wykonuje się poprzez kurczenie i rozluźnianie mięśni podtrzymujących odbyt, macicę i pęcherz moczowy.

Akcesoria do ćwiczeń Kegla

Jednym z najprostszych i najbardziej praktycznych sposobów na ćwiczenie dna miednicy jest stosowanie urządzeń do ćwiczenia dna miednicy. Jest to akcesorium przeznaczone do tych ćwiczeń, bardzo podobne do osobistego trenera, ale ma więcej zalet, ponieważ można go używać w domu, w całkowitym relaksie i prywatności.

Odwiedź https://www.sceptyk.pl, aby poznać podobne porady, a także wiele innych ciekawostek na różne tematy.

Co powoduje osłabienie mięśni dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy mogą być słabe, przeciążone, wolno reagujące, zbyt napięte lub naderwane. Dzieje się tak również z innymi mięśniami naszego ciała, np. gdy idziemy na siłownię. Oto lista najczęstszych przyczyn.

Ciąża i poród.

Poród może powodować problemy z mięśniami dna miednicy, zwłaszcza jeśli mieliśmy poród naturalny wspomagany, nacięcie krocza lub urodziło się bardzo duże dziecko. Dlatego właśnie ćwiczenia dna miednicy są zalecane w czasie ciąży.

Przewlekłe zaparcia.

Regularne chodzenie do toalety z wysiłkiem może spowodować nadmierne napięcie mięśni i pewne osłabienie. Należy również pamiętać, że trudności w chodzeniu do toalety mogą być spowodowane słabym rozluźnieniem mięśni dna miednicy.

Dźwiganie ciężarów.

Podnoszenie ciężarów, np. podnoszenie pudełka, może powodować wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, co z kolei może nadwyrężać mięśnie dna miednicy.

Sporty ekstremalne.

Energiczne ćwiczenia na siłowni z wykorzystaniem dużych ciężarów, skoki i agresywne ruchy mogą przeciążyć mięśnie dna miednicy.

Objawy osłabienia dna miednicy

1. Problemy z pęcherzem moczowym.

Wyciek moczu podczas kaszlu, kichania lub podczas czynności takich jak stosunek płciowy.

2. Pilna potrzeba pójścia do toalety.

Nagła potrzeba pójścia do toalety lub konieczność bardzo częstego chodzenia do toalety w ciągu dnia.

3. Nokturia.

Wielokrotne wstawanie w czasie snu z powodu chęci skorzystania z toalety.

4. Dolegliwości pochwy.

Uczucie poluzowania, ciężkość, a nawet ból pochwy.

5. Defekty aktywności seksualnej.

Brak czucia podczas stosunku i problemy z osiągnięciem orgazmu.

Zaburzenia dna miednicy są jednym z najczęstszych powodów, dla których kobiety odwiedzają ginekologa. Nie jest to tylko zwykły wyciek moczu, może on powodować wiele bólu i uniemożliwiać kobietom prowadzenie pełnego i produktywnego życia. Jeśli uważasz, że cierpisz na którykolwiek z powyższych objawów, powinnaś skontaktować się ze specjalistą w celu uzyskania porady.

Poprzedni post Choroby zakaźne skóry: liszajec
dieta-grzybica-pochwy Następny post Grzybica pochwy: jaka dieta może się sprawdzić?